Fantomfájdalom terápia


A csonkfájdalom belső vagy külső okokra vezethető vissza. Belső eredetű fájdalmak például a csontfájdalom, a véredények tágulásából eredő fájdalom, az idegi eredetű fájdalom vagy a sebfájdalom, külső eredetű fájdalmak például a protézistok nyomásából és súrlódásából eredő fájdalom és a fantomfájdalom.

Az érintettek sikeres terápiás kezeléséhez meg kell értenünk a fájdalomtípusok közötti különbségeket, mivel kezelésük is más-más módszert igényel.

Amputáció utáni fájdalmak, fantomfájdalom

Amputáció utáni fájdalmak – Csonkfájdalom

Csonkfájdalom rendkívül gyakran lép fel, közvetlenül az amputáció után. A fájdalomterápiával foglalkozó szakemberek gyakran nevezik a „fájdalomérző idegek fájdalmának”.

A fájdalom oka közvetlenül az érintett területen található. A fájdalomérzet a bőrön, a lágyrészeken és a gerincvelőn keresztül az agyba jut el. Okozhatják például jóindulatú idegdúcok (idegdaganatok), a környező ízületek kopásából eredő fájdalmak, vagy vénás torlódások. Gyakori, hogy a csonk környékének fájdalmát vérkeringési zavarok, a véredények tágulásai vagy a csontok és lágyrészek (izomzat) fertőzései okozzák.

A csonkfájdalom hátterében ritkábban szemölcs alakú szövetburjánzások vagy más bőrelváltozások állnak. Az orvosi vizsgálatok szerint egyes esetekben kimutatható a szegényes lágyrész fedés, a lágyrész túlnyúlása, valamint a bőr és a csontok ill. a hegszövet és az idegek összenövése is.

A csonkfájdalom pontos oka röntgennel és intenzív diagnosztikai vizsgálatokkal általában jól feltárható.

TERÁPIA

Ha helyi beavatkozás nem elegendő a csonkfájdalom megszüntetésére, akár a csonk műtéti úton történő kiigazítása is szóba jöhet.

Fantomfájdalom

A fantomfájdalmat már a 16. századtól kezdve említi a szakirodalom; egy amputálás utáni ismert jelenségről van szó. A dokumentált esetek és a kutatások szerint az amputált betegek legalább 70%-nál fordul elő átmeneti fantomfájdalom.

Fantomfájdalomról beszélünk, ha a páciens hiányzó testrészből eredő fájdalmat érez. Az érintettek leggyakrabban belenyilaló, égető, szúró vagy görcsös fájdalmat éreznek, amelyek idővel vagy csökkennek, vagy tartósan megmaradnak. Sokak esetében a fájdalmak időszakosan jelennek meg. 

Fantomfájdalom felléphet idegek kiszakadásakor is, például súlyos motorbaleset után. A fantomfájdalmat befolyásolhatja érzelmi stressz, időjárásváltozás, hidegérzet, mozgásból eredő inger, vizelés és székelés is. Annál gyakrabban lép fel, minél hosszabb ideig voltak fájdalmai a páciensnek közvetlenül a végrehajtott műtét előtt. A fantomfájdalomra ezért a „fájdalomemlékezet” kifejezést is használják.

TERÁPIA

Fantomfájdalom ritkábban fordul elő, ha műtét előtt az érintettek jó fájdalomkezelést kapnak, vagy bizonyos műtéti beavatkozásokat teljes altatás alatt végeznek.

Ismert jelenség, hogy a fantomfájdalom csökkenthető jól illeszkedő protézis használatával is. A bőridegek ilyenkor ugyanis pozitív visszajelzéseket küldenek az agy számára.

A gyermekek kevésbé szenvednek fantomfájdalomban, ami a tudományos vizsgálatok szerint összefügg azzal, hogy még fejlődésben vannak.

Ha a fantomfájdalom egy fájdalommentes időszak után lép fel, mindig figyelembe kell venni az esetleges egyéb betegségeket is. Például ha egy beteg porckorongja elmozdult, az érintett láb irányába fájdalom sugározódhat ki.

Nagyon fontos, hogy a fájdalomkezelést idejében kell elkezdeni, közvetlenül a műtét után, és következetesen meg kell tervezni. A régóta fennálló fantomfájdalmak szükség esetén gyógyszeres terápiával is kezelhetők.

Vannak azonban olyan bevált módszerek is, amelyek működési módjára idáig még nem született tudományos bizonyíték. Ilyen módszerek például az idegek elektromos impulzusokkal történő ingerlése TENS készülékkel a bőrön keresztül, az akkupunktúra, a triggerpont kezelés, a pszichoterápiás kezelés, a biofeedback kezelés, a hipnózis, az ultrahangos fantomfájdalom-csökkentés, a masszázs, a hőterápia, az elektroterápia, valamint a különféle Umbrellan anyagú RELAX segédeszközöket használó terápiák (utóbbiak hatékonysága tudományosan is bizonyított).

Összefoglalva kijelenthető, hogy a fájdalom elleni legjobb kórmegelőzés a szakszerűen végrehajtott műtét, valamint az időben megkezdett, következetes fájdalomkezelés.

A testreszabottan kialakított protézissel való gyors ellátás szintén csökkentheti a fantomfájdalmat. Ezen kívül a különféle fájdalomtípusok gyógyszeres kezelésére is számos ismert módszer létezik.

Az érintett betegek utókezeléséhez olyan intézményt ajánlatos választani, ahol kellő szakismeretekkel rendelkeznek a rehabilitáció, az ortopédtechnika és a fájdalomterápia területéről.

KÉRDÉSE VAN? ÍRJON NEKÜNK!

A fantomfájdalom kezelési lehetőségei

A fantomfájdalom terápiás kezelésére többféle módszert használnak a gyakorlatban, ilyenek például a gyógyszeres kezelés, az idegterápia, a fizikai kezelések, vagy a fantomfájdalom terápia árnyékoló hatású orvosi segédeszközök használatával.

A fantomfájdalmak elkerüléséhez rendkívül fontos azon fájdalmak kezelése, amelyek már az amputálás előtt is fennálltak. A mai ismereteink szerint a fantomfájdalmak elkerülésének legjobb módja az amputáció előtt már elkezdett fájdalomterápia.

Az operációt követően az amputált csonk felületén alkalmazott elektromos ingerkeltő eljárásokkal jó eredmények érhetők el a fantomfájdalom megakadályozására. Végül, de nem utolsósorban nagyon kell figyelni a protézis megfelelő felfekvésére is.

  • Differenciáldiagnosztika

Fantomfájdalom fellépésekor vizsgálatokkal pontosan meg kell határozni, hogy helyileg honnan erednek. Gyakran csak több vizsgálat együttes eredményeiből ismerhetők fel.

Ilyen helyi eredetű okok lehetnek a rossz vérellátás, a gyulladások (felületi vagy mély fertőzések), az idegrendszeri betegségek (pl. porckorong elmozdulásából eredően, ami a fantomvégtag irányába is átsugárzódik) vagy az idegdaganatok (hegek benyomódásai vagy a protézis rossz felfekvése következtében).

Amputációs idegdaganat (neuróma) alatt olyan nyomó fájdalmat keltő, összecsomósodott idegdaganatot értünk, amely a lágyrész területén alakul ki, végtag amputálása után.

  • Gyógyszeres terápia

A gyógyszeres kezelések közé tartoznak a hagyományos fájdalomcsillapítók B-vitamin komplexummal, folsavval és/vagy a közvetlen idegfájdalmakat gátló pszichotrop gyógyszerekkel kombinálva (például karbamazepin és valproinsav tartalmú antiepileptikumokkal), valamint a különböző antidepresszánsok.

A fájdalom intenzitásától függően gyenge (oxikodon vagy tillidin tartalmú) és erős (morfin tartalmú) ópiátok is felírhatók. A kapszaicines kenőcs segíthet a csonk túlérzékenysége esetén. Kalcitonin infúzió alkalmazása sikeres eredményeket mutat, a hatásmechanizmusát azonban még nem ismerjük.

  • Fizikai terápia

A fizikai terápiák közé tartoznak a különféle masszázsok, fürdők és gyógytornák. Ide sorolható még a TENS, vagyis a bőrön keresztüli elektromos izom-ideg stimuláció. A fájdalomcsatornák blokkolása itt úgy történik, hogy az idegeket a bőrre rögzített elektródákon keresztül árammal ingerlik.

  • Idegterápia

Idegterápia alatt olyan fájdalomkezelést értünk, amikor egy bizonyos területet „körbeinjekcióznak” helyi érzéstelenítővel. Az érzéstelenítő elnyomja az ingerület átvitelét és csökkenti a fájdalmakat.

Kifejezetten a fantomfájdalmak kezelésre alkalmasak az olyan eljárások, mint a triggerpont-kezelés vagy a szimpatikus idegek blokkolása.

A triggerpont-kezelés az izomzatban lévő fájdalompontokra hat. A szimpatikus idegek blokkolása során a fájdalmas területet ellátó nagyobb idegeket injekciózzák körbe.

  • Pszichológiai kísérő kezelések

A pszichológiai kísérő kezelések több szinten is hozzájárulhatnak a fájdalmak csökkentéséhez. Használhatók például olyan feszültségoldó technikák, mint az autogén tréning vagy a progresszív izomrelaxáció (PMR). Másrészt olyan terápiás eljárások is segíthetnek, amelyek célja az amputálás tényével való megbékélés.

  • Kiegészítő eljárások

Az akkupunktúra, a hipnózis és a biofeedback terápia a tapasztalati beszámolók szerint néhány esetben segíthet a fájdalom csökkentésében, de ezeknél a módszereknél a hatékonyságot minden esetben egyénileg kell felmérni.

Kérdése van?

Segítünk!

Írjon nekünk: