Lúdtalpbetét bokasüllyedésre


Az európai lakosság 76%-a szenved különféle lábpanaszok miatt. Ezek legnagyobb része statikai eredetű. A legtöbb panaszt okozó betegség az úgynevezett lúdtalp vagy más néven bokasüllyedés. Ennél a betegségnél az enyhe tünetektől kezdve, a súlyos panaszokat okozó, szinte már a járásképtelenséget előidéző elváltozások is megtalálhatók.

Enyhe panaszok és deformitások már az újszülött kortól kezdve, de az élet bármely további szakaszában is előfordulhatnak. A lúdtalp gyakorlatilag civilizációs betegségnek számít, előfordulása Magyarországon a felnőtt lakosság körében elérheti a 80%-ot.

Ahhoz, hogy megértsük a lúdtalp keletkezését, érdemes a láb és a talp szerkezetét megismerni.

Egyedi talpbetét készítés BudapestKÉRDÉSE VAN? ÍRJON NEKÜNK!

A lúdtalp okai

A lúdtalp szövődményei

A lúdtalp megváltoztathatja a lábfej, a boka, a lábszár, sőt, a medence és a gerinc csontjainak elhelyezkedését is.

Hosszútávon a lúdtalp szövődményeként létre jöhet ízületi gyulladás, ízületi kopás, bütyök, kalapácsujj, bőrkeményedés, és még számtalan más deformitás.

Az izmok fokozott igénybevétele miatt fájdalom jelentkezhet a síp- és szárkapocscsontokban is.

Az elhanyagolt lúdtalp következményeként szembe kell néznünk hát- és derékfájással, izomfájdalmakkal és fáradtsággal.

Mechanikai és statikai szempontból a lábra hárul a legtöbb munka. A láb viseli az egész test súlyát járás és állás közben, és lépésről lépésre viselnie kell a talajjal való érintkezésből származó terheléseket. A cipőink nagymértékben megnehezítik és gátolják és lábunk funkciójának betöltését. A bonyolult felépítés miatt már kisebb sérülések vagy rendellenességek is fájdalmakat és egyéb zavarokat idézhetnek elő.

A láb -a szezámcsontok nélkül- 26 csontból tevődik össze. Ezeket funkcionális egységbe foglalják az izmok és a szalagok. A test súlya a bokavillában lévő ugrócsontra nehezedik, és azon keresztül a sarokcsontra és előrefelé az előlábra tevődik át. Az egyes csontok alakja, elhelyezkedése, egymáshoz való illeszkedése adja a láb jellegzetes, boltozatos kiképzését. A boltozatok fenntartását a szalagok és izmok aktív működése biztosítja. Ezen a boltozatos építményen megkülönböztethetjük a láb hosszanti- és harántíveit. A hosszanti ívet a ferdén felfelé irányuló sarokcsont, sajkacsont, az első ék és az első lábközépcsont képezi. A külső ívet a sarokcsont, a köb és az ötödik lábközépcsont alkotja.

A sarokcsont kiemelkedő helyzetben van a boltozat képzésében. A két szélső ív között a többi három lábközépcsontnak megfelelően, még három hosszanti ívet különböztethetünk meg. Az ívek különböző magasságban vannak és így alakul ki a láb harántboltozata. A harántboltozat a lábközépcsontok fejecsei irányában egyenletesen ellapul. Az ívek tartását és rugalmasságát az erős szalagrendszer és izomzat biztosítja. A terhelés következtében az ívek minimálisan ellapulnak, legerősebben a második, legkevésbé az ötödik ív.

A boltíves szerkezet rugalmassága révén lengéscsillapítóként is funkcionál, rugóként raktározza a lépés energiáját. Ha az előzőleg vázolt funkcionális egység bármelyik pontja meggyengül, a láb működőképességének csökkenése következik be. Ha a terhelés és a teherbíró képesség között az egyensúly megbomlik, létrejöhetek a statikai deformitások. A rugalmas szalag és izomrendszer a boltozatot fenntartani nem tudja, létrejöhetnek azok a kórképek, amelyeket lúdtalp néven foglalhatunk össze.

A lúdtalp és a bokasüllyedés kezelése

Összegezve az eddigieket, megállapíthatjuk, hogy a lúdtalp még ma is népbetegségnek számít, melynek kezelése már az újszülött kortól elkezdhető és további vizsgálata is rendkívül fontos.

Ha a születés után a tartási deformitás nagyfokú, néhány hétre a lábat korrigált helyzetben érdemes gipsszel rögzíteni.

Kisgyermekkorban óriási jelentősége van a megelőzésnek. Elsősorban nem szabad megengednünk az erőszakos korai lábra állítást: meg kell várni, amíg a gyermekek maguktól állnak.

Nagy gondot kell fordítanunk az izomzat erősítésére. Különösen hasznos az egyenetlen talajon történő mezítláb járatás, ugyanakkor a mesterséges sík felszínen történő mezítláb járás kifejezetten káros. Ilyenkor nincs szükség az aktív stabilizátor szerepét betöltő izmok működésére. Lakáson belül hasznosabb a harántboltozatot támogató lábbeli viselése. Az ízületek aktív tornája és az izomzat erősítése rendkívül fontos szülői feladat. Erre a célra igen alkalmasak a mezítelen befelé forgatott lábakkal végzett álló és járó gyakorlatok.

6 éves kor fölött gipszminta vagy belépőhabos minta alapján készített betéttel korrigáljuk a kialakult helyzetet. Ennél fiatalabb korban a sarok belső oldala alá helyezett 5 mm-es a külső oldal felé lejtő ékkel korrigálhatjuk a sarok befelé történő billenését, amit a köznyelv bokasüllyedés néven ismer. Rendkívül fontos szerepe van a gyermekcipők megfelelő kiválasztásának és használatának a bokasüllyedés megelőzésében illetve kezelésében.

Felnőtt korban a lúdtalp gyógyításában a leghatékonyabb eszköz a lúdtalpbetét. Annak érdekében, hogy a lúdtalpbetét betöltse funkcióját a lábhoz, cipőhöz és a különféle aktivitási szintekhez egyaránt illeszkednie kell. Ez csak adaptálás, vagy egyedi lúdtalpbetét készítés során valósítható meg.

A Dohmeier talpbetétek a legkorszerűbb német technológiával, modern anyagokból egyedileg készülnek.

Termékeink kiváló minőségét a korszerű technológia mellett munkatársaink magas szintű szaktudása is szavatolja.

Pácienseink véleménye az általunk készített talpbetétekről

Kérdése van?

Segítünk!

Írjon nekünk: