Mit tehetünk a bokasüllyedés ellen?


Rovat:  Talpbetét 

Szerző: Joachim Dohmeier

Utolsó frissítés: 2023. július 30.

Az emberi láb életünk során hatalmas terhelésnek van kitéve. Járunk rajta, nehéz dolgokat cipelünk, sportolunk, megesik, hogy beleszuszakoljuk egy rossz méretű cipőbe, és még hosszasan sorolhatnánk, hogyan kínozzuk. Nem csoda tehát, ha sokaknál jelentkeznek a lábat érintő kellemetlen tünetek, betegségek, amelyek közül most a bokasüllyedéssel foglalkozunk.

3D nyomtatott művégtagok

Most akkor bokasüllyedés vagy lúdtalp?

A helyzet az, hogy a két betegség nem ugyanaz! Hogy mégis egymás szinonimája lett a kettő, annak nagyon egyszerű oka van: ha nem kezelik, akkor a bokasüllyedés idővel az esetek nagy százalékában (80-90%-ban) lúdtalppá alakul át. Vagyis nincs bokasüllyedés lúdtalp nélkül, bár tegyük hozzá, hogy ez nem mindig igaz, vagyis ez így nem tekinthető egy pontos megközelítésnek.

A lényeg tehát annyi, hogy a bokasüllyedés egy olyan deformitás, ami ugyan más módon alakul ki, mint a lúdtalp, de a vége gyakorlatilag nagyon hasonló: az extrém terhelés miatt a láb harántboltozata végül eltűnik, és nem csak lúdtalp, de annál jóval súlyosabb elváltozások is jelentkezhetnek a lábon, úgy mint a bütyök, vagy éppen a kalapácsujj.

Ezért is tanácsos minél előbb felkeresni egy szakembert, hiszen ha még a kezdeti stádiumban megtörténik a kezelés tornával és a megfelelő lúdtalpbetét viselésével, akkor ezek a komolyabb deformitások megelőzhetők, és nem kell hónapokat, de gyakran éveket szenvedni a láb panaszai miatt. 

Mi is az a bokasüllyedés?

Ahhoz, hogy megértsük, mit takar a bokasüllyedés, először tisztában kell lennünk vele, hogyan működik a lábunk. Nem kell megijedni, nem anatómiaóra következik, csupán némi alapvető információ a láb és a boka felépítéséről, és arról, hogy mi is történik vele a túlzott terhelés hatására.

A lábunk, csakúgy, mint az egész emberi test, olyan, mint egy óramű. Számtalan alkotóelemből áll, amik tökéletes összhangban vannak egymással. Minden szerv, minden sejt, csont, szövet teszi a maga dolgát, és ha valahol zavar történik, akkor annak az egész szervezetre hatása lehet. Ugyanez a helyzet a lábunk 26 csontjával, és a csontokat körülvevő izmokkal és szalagokkal is.

Mindegyiknek megvan a maga feladata, amit addig tud elvégezni, amíg a többiek is megfelelően teszik a dolgukat. Ha ugyanis az egyikük kiesik – például megsérül, vagy a túlzott terhelés miatt eldeformálódik –, akkor az egész rendszer borul, és dől minden, mint a dominó.

Ezek után nézzük, hogy mi is az a bokasüllyedés, és miben tér el a lúdtalptól. Azt már több cikkben is olvashatták, hogy lúdtalpról akkor beszélünk, amikor a lábak hosszanti és harántboltozata eltűnik, vagy számottevően csökken. A szalagok ilyenkor megnyúlnak, aminek következtében a csontok átrendeződnek, illetve az izmok működése is megváltozik.

A bokasüllyedésnek már a nevében is benne van, hogy ilyenkor a bokák valamely irányba történő elmozdulása okozza a panaszokat. Ha például a sarokcsont be- vagy kifelé dől, akkor ezzel egy időben a bokák is ki- vagy befelé dőlnek. Ez a dőlés szabad szemmel is jól látható, sőt, olyan extrém eset is létezik, amikor a boka és a belső lábszél már a talajt érinti, vagyis a beteg gyakorlatilag saját maga mellett áll. 

Mi okozza a bokasüllyedést?

A bokasüllyedés okai között ugyanazokat a tényezőket találjuk, mint a lúdtalp esetén: a nagy terhelést, a túlsúlyt és a kevés mozgást. A laza szalagok, gyenge izmok, vagy az izmok aszimmetrikus fejlődése – vagyis az, hogy az egyik oldalon erősebbek, mint a másikon –, szintén okozhatják a betegséget.

A bokasüllyedés kisgyerekeknél legtöbbször azért alakul ki, mert a szülők abból is versenyt csinálnak, hogy kinek a csemetéje áll fel előbb, ezért gyakran siettetik a kicsik járását. A gond csak az, hogy idő kell ahhoz, hogy az izmok és a szalagok megerősödjenek, és a helyén tartsák a bokát.

Ha tehát a kisbaba azelőtt áll fel és kezd járni, hogy erre az izomzata felkészült volna, az bokasüllyedéshez vezethet.

Kamaszoknál a hirtelen növekedés, vagy a jelentős súlygyarapodás vezethet oda, hogy kialakul a betegség. Ekkor ugyanis a gerinc egyensúlyi helyzete megváltozik, amit a láb nem mindig tud követni. 

Hogyan ismerhető fel a bokasüllyedés?

Amellett, hogy a talp fájdalma és a láb gyors fáradása utalnak a bokasüllyedésre, a betegségnek szemmel jól látható jelei is vannak. Sokszor elég hátulról megnézni a páciens lábát, és egyértelműen látszik, hogy a boka befelé vagy kifelé dől. Akkor is érdemes gyanakodni, ha körkörös mozdulatok végzése közben a boka ízületei fájnak, vagy rendszeresen jelentkezik lábikragörcs. 

Mit tehet, ha már kialakult a bokasüllyedés?

Ha már kialakult Önnél a bokasüllyedés, akkor alapvetően két megoldás létezik a kezelésére. Az egyik ezek közül a lábfejtorna, ami egyébként a megelőzésben is segíthet, ezért akkor is ajánlott, ha még nem jelentkeztek a fájdalmas tünetek. A tornára ráadásul nem is kell külön időt szánni, mert akár tévézés közben is végre lehet hajtani az egyszerű gyakorlatokat.

A másik lehetőség a talpbetétek viselése, méghozzá sarokfogós betéteké, amiket mindenképpen érdemes egyedileg elkészíttetni, az Ön lábának egyedi anatómiáját figyelembe véve. 

Milyen gyakorlatokkal csökkenthetők a bokasüllyedéses panaszok?

Igaz, hogy a neten rengeteg cikk és videó található arról, milyen gyakorlatokat érdemes a bokasüllyedés okozta panaszok enyhítésére végezni, de a mozdulatok helyes végrehajtása érdekében nem árt gyógytornászt is felkeresni.

A gyakorlatokhoz csupán egy székre lesz szüksége, és egyáltalán nem nehezek. Egy példa: a lábujjak behajlítása, majd visszafeszítése egymás után többször ismételve, vagy a lábujjak egymástól való távolítása.

Gyerekeknél fontos, hogy a torna játékos legyen, mint amilyen a kisebb tárgyak lábujjal történő felszedése, de léteznek a számukra olyan segédeszközök is, amik a szenzoros ingerlés elvén működnek. Ne feledje, a lábfejtorna a megelőzésben is sokat segíthet, ezért ha állómunkát végez, vagy a lábai folyamatosan nagy terhelésnek vannak kitéve, szánjon napi néhány percet a lábak átmozgatására! 

A bokasüllyedés kezelése egyénre szabott talpbetéttel

Az egészen súlyos esetektől eltekintve a bokasüllyedés kezelésére a torna mellett a talpbetétek ajánlottak, amik megtámasztják a lábat, és korrigálják a rossz tartást. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a bokasüllyedés kezelésében kizárólag az egyedi, személyre szabott lúdtalpbetétek segítenek.

A boltokban kapható betétek leginkább kényelmi szempontokat szolgálnak, vagyis némiképp tehermentesítik a lábat, de a már kialakult problémák esetén nem nyújtanak megfelelő megoldást. A személyre szabott talpbetétek legnagyobb előnye éppen az, hogy mindig az adott páciens sajátos igényeit és egyéni anatómiáját figyelembe véve készülnek. Ugyanis nincs két egyforma láb, tehát logikus, hogy ugyanaz a nagy tételben készített betét nem lehet jó mindenkinek.

Az egyedi lúdtalpbetétek mindig személyes konzultáció után, pontos mintavétel és/vagy a páciens mozgásának, testtartásának felmérése után készülnek. Hogy melyik betét lesz a legmegfelelőbb, annak kiválasztásban magasan képezett ortopéd technikusok lesznek az Ön segítségére, mint ahogy annak eldöntésében is, hogy a hagyományos, vagy az úgynevezett szenzomotoros talpbetétet válassza.

Talpbetéteink ezenkívül a legmodernebb gyártási technológiával, és a rendelkezésre álló leginnovatívabb anyagok felhasználásával készülnek, ami garantálja a pontos illeszkedést, és a legjobb eredményeket is.

Ne hagyja, hogy a bokasüllyedés megkeserítse a mindennapjait, és a négy fal közé zárja Önt, ugyanis van megoldás!

 Talpbetét  rovat további cikkei →

A szerzőről:

Joachim Dohmeier egyike azon német szakembereknek, akik több mint 30 év tapasztalattal rendelkeznek ezen a pályán. Sokaknak segített már, akár talpbetétre, akár művégtagra volt szüksége a páciensnek.

Tanulmányait a legkiválóbb német ortopéd technikus iskolákban végezte, eddig minden kontinensen dolgozott vagy oktatott már: nemcsak Franciaországban és Ausztráliában, de Lengyelországban, Dél-Afrikában, Spanyolországban, Finnországban, az Egyesült Államokban, Dubaiban, valamint Haitin is voltak páciensei.

Kérdése van?

Segítünk!

Írjon nekünk: